Domowy biznes wymaga pozwolenia

Nie każdy przedsiębiorca potrzebuje własnego gabinetu i profesjonalnego biura. Czasem wystarczy półka z segregatorami na dokumenty i niewielkie biurko w kącie pokoju. Warunek jest jeden - firma musi posiadać pozwolenie Spółdzielni na prowadzenie działalności w danym lokalu.

Zarząd MGSM "Perspektywa" stara się podchodzić do tej kwestii w sposób zdroworozsądkowy. Na ogół nie ma więc problemów z uzyskaniem zgody np. na prowadzenie działalności usługowej, która nie wiąże się z jakimiś szczególnymi uciążliwościami. Gorzej, jeśli firma zamierza zająć się produkcją. W takim przypadku konieczność użytkowania specjalistycznych urządzeń i maszyn może okazać się nie do pogodzenia ze spokojem, jakiego oczekują pozostali lokatorzy budynku. Problematyczne mogą być także wszelkie prace remontowe związane z adaptacją lokalu mieszkalnego na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodatkowo umieszczenie szyldów lub reklam na elewacji, bądź w klatce schodowej wymaga każdorazowo specjalnego pozwolenia. Spółdzielnia może też zażądać uiszczenia opłaty na poczet kosztów ich usunięcia. Rejestrując firmę w mieszkaniu, warto także zwrócić się z pytaniem do właściwego Urzędu Skarbowego. Pracownicy fiskusa mogą bowiem mieć wątpliwości co do funkcji lokalu, a tym samym obciążeń z tytułu podatku od nieruchomości.

Aktualizacja:                                                                                       Początek strony

Copyright © 2008 Perspektywa